Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Ekologiczne okna – co je wyróżnia?

Ekologiczne okna – co je wyróżnia?

W branży budowlanej dość luźno stosuje się termin „ekologiczny” w rozumieniu – produkt przyjazny środowisku. Bez odpowiedniego kontekstu i zagłębienia się w szczegóły są to jednak puste słowa, które wielu producentów wykorzystuje, aby otworzyć portfele kupujących. W tym artykule wskażemy, jakie cechy stolarki pozwalają ją zakwalifikować jako prawdziwie przyjazną środowisku.

 
 

Zrównoważona produkcja stolarki okiennej

Temat dbania o środowisko jest bardzo atrakcyjny dla niemal każdej dziedziny gospodarki. Gdy zapytamy kogokolwiek, czy jest obojętny na los planety, czystość środowiska etc. usłyszymy stanowcze – nie. Niestety za pomocą sprawnie przeprowadzonego marketingu okraszonego nutą demagogii, możemy bardzo wiele produktów, które wykorzystujemy na co dzień wpisać w kategorię „ekologicznych”, nawet jeśli owa ekologiczność jest marginalna.

Jednym z zagadnień często pojawiającym się w produkcji stolarki jest tak zwana zrównoważona produkcja – co właściwie oznacza? Proces produkcji stolarki niezależnie od surowca, jaki jest wykorzystywany (drewno, aluminium, PVC), będzie odciskać ślad w środowisku naturalnym. Zużycie wody, energii elektrycznej oraz emisja CO2 do atmosfery mogą różnić się w zależności od technologii produkcji, oraz organizacji zakładu produkcyjnego.

Przykładowo – stolarka aluminiowa pochodząca z zakładu o zbilansowanej produkcji, wykorzystującego energooszczędne technologie będzie w mniejszym stopniu szkodzić środowisku niż fabryka produkująca okna drewniane, gdzie nie respektuje się norm emisji CO2 lub wykorzystanej wody.

Proces produkcji stolarki jest tak samo ważny, jak jakość i możliwość odzysku surowca wykorzystywanego w produkcji. Zakłady działające w modelu zrównoważonej produkcji prowadzą liczne inwestycje, które mają na celu zminimalizować szkodliwy wpływ na środowisko naturalne.

Surowiec przyjazny środowisku

To, co określa surowiec jako przyjazny środowisku to możliwość poddania go procesowi recyklingu brak emisji do atmosfery szkodliwych lotnych związków organicznych. Przykładowo okna drewniane, które powszechnie uznawane są za ekologiczne, mogą być powlekane chemicznymi substancjami utrwalającymi, farbami i lakierami na bazie rozpuszczalników, które przez lata będą uwalniać do atmosfery szkodliwe związki lotne. Niezależnie więc jaki rodzaj surowca wybierzemy, zapytajmy sprzedawcę o sposób utrwalania stolarki, aby przekonać się, w jakim stopniu jest naprawdę przyjazna środowisku.

Wybierając komplet stolarki, możemy także pomyśleć o recyklingu. Utylizacja nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. W przypadku okien aluminiowych możemy 100% surowca poddać procesowi recyklingu, co jest wielkim atutem tego surowca.

Energooszczędność w służbie przyrodzie

Ostatnim zagadnieniem, jest zmniejszenie emisji COoraz strat ciepła przez budynek, w którym stolarka jest zainstalowana.

Na przykładzie nowatorskiej linii okien MIRU STANDARD współczynnik przenikania ciepła Uw może wynosić nawet 0,79 W/(m²K)! W praktyce oznacza to, że okna wspierają proces zatrzymywania ciepła wewnątrz bryły budynku. Mniejsze straty ciepła, oznaczają mniejszą konieczność dogrzewania i w efekcie mniejsze rachunki.

źródło: aluhaus.com.pl