Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Energooszczędna brama garażowa –  czyli jaka? Rozwiewamy wątpliwości

Energooszczędna brama garażowa – czyli jaka? Rozwiewamy wątpliwości

Kiedy myślimy o ochronie domu przed utratą ciepła, skupiamy się przede wszystkim na jego dociepleniu, wymianie okien i drzwi. Powinniśmy jednak pamiętać o garażu. Tutaj możemy stracić nawet do 30% energii cieplnej. Co zatem zrobić, by cieszyć się wbudowanym garażem, a jednocześnie nie płacić wysokich rachunków?
 
 

Częste otwieranie bramy powoduje utratę ciepła. Ogrzewany garaż zwiększa zapotrzebowanie na ciepło dla budynku od 15 do 30%. Konieczne jest podjęcie takich działań, które sprawią, że jak najmniej ciepła wydostanie się na zewnątrz. Podstawę stanowi termomodernizacja ścian, podłogi i stropu. Nie należy zapominać o właściwie dobranych drzwiach łączących garaż z częścią mieszkalną. Bardzo ważny jest też wybór ciepłej bramy garażowej. 

Szczelna brama segmentowa 

Nie mając ograniczeń w wyborze bramy, warto zdecydować się na bramę segmentową. Jej konstrukcja pozwala na maksymalne ograniczenie strat ciepła przy połączeniu ościeżnicy ze ścianą, sprzyja temu także szczelne skrzydło zbudowane z paneli stalowych. Powinny mieć one grubość co najmniej 40 mm i być wypełnione pianką poliuretanową o wysokich właściwościach termicznych.

Współczynnik przenikania ciepła

Im niższa wartość współczynnika przenikania ciepła, tym mniejsze będą ubytki ciepła. Decydując się na zakup bramy, należy zwrócić uwagę nie tylko na wartość współczynnika przenikania ciepła dla panelu, ale też całej bramy garażowej. Zaleca się, aby wartość współczynnika U dla bramy garażowej segmentowej wynosiła 1,3 W/m2K.

Uzupełnienie stanowią uszczelki

W przypadku bram garażowych największe straty ciepła występują w miejscu łączenia ościeżnicy bramy ze ścianą garażu. Bramy WIŚNIOWSKI w standardzie posiadają dwulistkowe uszczelnienie obwodowe, które znacząco wpływa na szczelność. Istnieje również możliwość zastosowania specjalnych uszczelek termiczno-wykańczających, które jeszcze lepiej izoluję konstrukcję bramy od ścian budynku oraz pozwalają na estetyczne wykończenie otworu.

Napęd – dlaczego jest taki ważny

Automatyczne sterowanie bramą to wygoda, doceniana zwłaszcza, kiedy na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne i nie trzeba wychodzić z auta, by wjechać do garażu. Napęd w bramie pozwala także istotnie ograniczyć straty ciepła poprzez minimalizowanie czasu jej otwarcia. Ręczne otwieranie i zamykanie bramy powodują, że jest ona otwarta dłużej, niż w przypadku, gdy jest automatycznie otwierana tylko na moment wjazdu do garażu.

Prawidłowy montaż bramy garażowej 

O energooszczędności bramy garażowej świadczą nie tylko jej właściwości, ale też prawidłowy montaż. Duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie powierzchni, do której zostanie zainstalowana brama. Wszelkie nierówności powinny być wyprostowane.  Najlepszym rozwiązaniem jest montaż bramy już po otynkowaniu ścian garażu oraz wykończeniu posadzki. Pozwoli to na osadzenie bramy na odpowiednim poziomie, a to z kolei decyduje o zachowaniu odpowiedniej szczelności, jak również o prawidłowym funkcjonowaniu produktu.

Czy warto ogrzewać garaż?

Wybór właściwej bramy garażowej, a później jej prawidłowy montaż sprawią, że straty ciepła zostaną zminimalizowane. Warto zastanowić się nad umieszczeniem w garażu grzejnika, by utrzymywać w nim temperaturę powyżej zera stopni Celsjusza. 

źródło: wisniowski.pl