Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Energooszczędne drzwi wejściowe – jakie rozwiązanie wybrać?

Energooszczędne drzwi wejściowe – jakie rozwiązanie wybrać?

W każdym domu wolnostojącym drzwi wejściowe są najbardziej eksploatowanym systemem drzwiowym. Nasze oczekiwania jako konsumentów względem drzwi również uległy zmianie – obecne modele muszą nie tylko pięknie się prezentować (to wizytówka naszego domu), muszą nas także skutecznie chronić przed chłodem i wilgocią oraz zapewniać bezpieczeństwo naszej rodzinie. Sprawdźmy jak dobrać energooszczędne drzwi wejściowe!

 
 

Tak wiele możliwości wyboru!

Producenci stolarki drzwiowej prześcigają się w rozwiązaniach i ofertach, już po jednej wizycie w salonie przekonamy się, że wybór odpowiedniego rozwiązania dla naszego domu nie jest tak oczywisty. Z tego powodu polecamy rozmowę z fachowcem, który zbada naszą sytuację i pomoże dobrać odpowiedni system do naszych oczekiwań i budżetu. Na drzwiach nie warto oszczędzać. Ich rola w zapewnieniu prawidłowego bilansu energetycznego domu jest kluczowa i powinna współgrać z pozostałymi elementami stolarki jak okna oraz z bramą garażową.

Wejściowe drzwi z aluminium – najważniejsze parametry

Podczas wizyty w salonie zetkniemy się ze specyfikacją konkretnych modeli. Nie wszystkie informacje, które pojawiają się w opisie danego systemu, będą dla nas zrozumiałe. Wskażmy wiec te parametry, które powinny być dla nas priorytetowe.

Główne parametry techniczne drzwi wejściowych, na które warto zwrócić uwagę są:

  • przepuszczalność powietrza
  • wodoszczelność
  • izolacyjność termiczna
  • odporność na obciążenie wiatrem
  • klasa bezpieczeństwa
Drugi aspekt szczelności drzwi wynika z tego, że pod wpływem temperatury, niezależnie od materiału, z jakiego wykonane będą drzwi, będzie dochodziło do mikro ruchów skrzydła. Dobrze zaprojektowany system drzwiowy pozostanie szczelny, nawet gdy różnica temperatury pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną stroną skrzydła będzie bardzo duża. Jeśli drzwi wykonane z PVC lub drewna wystawimy na bezpośrednie działanie słońca i nie zastosujemy żadnego zadaszenia, skrzydło będzie ulegać stopniowemu wypaczeniu.
 

Jak drzwi wejściowe mogą zatrzymywać ciepło?

Jak już wspomnieliśmy, to parametr U wskazuje na jakość izolacji termicznej drzwi wejściowych. Na jego wartość składa się wiele czynników. Odpowiednia konstrukcja skrzydła, budowa ościeżnicy aż wreszcie montaż drzwi i to, jak ościeżnica została połączona z murem. Nawet najlepszy system drzwiowy świata nie będzie spełniał swojej funkcji, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowany.

Przyjrzyjmy się jednak, jak same drzwi izolują ciepło. W przypadku systemu Aluhaus Elite wszystko zaczyna się od odpowiedniej budowy skrzydła. To, jak grube będzie skrzydło, będzie miało przełożenie na ilość materiału izolującego wewnątrz. 

źródło: aluhaus.com.pl