Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Jak dbać o bramę garażową?

Jak dbać o bramę garażową?

 Wszystkie rodzaje bram – zarówno rolowane, segmentowe, jak i uchylne − wymagają regularnych przeglądów i konserwacji. Zaniedbanie tych czynności, szczególnie przed nadejściem sezonu zimowego, może spowodować skrócenie żywotności wielu podzespołów i utrudnić obsługę bramy. Przypominamy, jak dbać o bramę garażową, by zapewnić jej trwałość na długie lata.
 
 

Czyszczenie bramy garażowej

Przed nadejściem mrozów właściciele bram segmentowych powinni dokładnie wyczyścić poszczególne panele konstrukcjiZaleca się, aby zewnętrzną powierzchnię skrzydła odświeżać miękką gąbką przy użyciu niedrażniących środków myjących. Do konserwacji bramy doskonale nadają się delikatne detergenty, na przykład takie przeznaczone do mycia samochodów. Stosowanie płynów czyszczących, które w swoim składzie posiadają rozcieńczalniki nitro, rozpuszczalniki chlorowane, salmiak lub inne materiały ścierne, może powodować uszkodzenie i zmatowienie bramy.

Po wyczyszczeniu bramy należy spłukać jej powierzchnie letnią wodą, a następnie wysuszyć miękką tkaniną. W przypadku bram lakierowanych do najbardziej newralgicznych miejsc należą punkty łączenia paneli z uszczelkami. Jeśli będą one czyste i odpowiednio nasmarowane, wyeliminujemy ryzyko ścierania lakieru. Zadbajmy też o ozdobne aplikacje ze stali szlachetnej. Powinniśmy je przeczyścić preparatem przeznaczonym do stali szlachetnej minimum raz na trzy miesiące. Należy przy tym zwrócić uwagę, by płyn nie miał kontaktu z płaszczem bramy.

Uszczelka – mała, ale istotna rzecz

Przed nadejściem pierwszego śniegu posiadaczom bram segmentowych zaleca się sprawdzenie stanu uszczelek na całym obwodzie bramy. Niskie temperatury i wilgoć mogą bowiem mieć negatywny wpływ na elementy gumowe, a powstałe mikrouszkodzenia, takie jak pęknięcia lub wgniecenia, przyczynią się do wnikania zimnego powietrza do garażu. Uszczelki powinny być utrzymane w czystości, a częstotliwość ich mycia zależna jest od warunków pogodowych oraz tego, jak intensywnie używamy bramy. Producenci bram zalecają smarowanie ich preparatami silikonowymi raz w miesiącu. Dzięki temu zachowają one swoje elastyczne właściwości.

Sprawna mechanika bramy garażowej

Przed okresem zimowym wszystkie bramy garażowe wymagają konserwacji elementów mechanicznych. Drobiny, takie jak piasek, cement czy kurz, przyspieszają korozję metalowych części i zużycie łożysk oraz sprężyn. Konieczne jest tu stosowanie specjalnego smaru do bram garażowych. Najlepiej, by nadawały się także do użytku na zewnątrz. Zyskamy wówczas gwarancję ochrony przed wilgocią i niekorzystnymi dla elementów sterujących wahaniami temperatury. Smar powinniśmy zastosować także na prowadnicach, zawiasach oraz łożyskach rolek. Po nałożeniu preparatu skrzydło bramy należy kilkakrotnie zamknąć i otworzyć, aby ułatwić dokładne rozprowadzenie smaru. Jego nadmiar usuwa się szmatką. Przynajmniej raz do roku powinniśmy również skontrolować stan zawiasów, łożysk i rolek. Trzeba również sprawdzić zużycie linek i sprężynek oraz mocowanie wału bramy. Wszystkie istotne informacje dotyczące prawidłowej konserwacji bramy znajdują się w instrukcji obsługi zakupionego modelu. Przestrzegając zaleceń producenta, niezawodną bramą będziemy cieszyć się przez wiele lat.

źródło: dako.eu