Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Jaką bramę wybrać do garażu dwustanowiskowego?

Jaką bramę wybrać do garażu dwustanowiskowego?

Coraz więcej polskich rodzin dysponuje dwoma lub nawet trzema samochodami. Dlatego garaże dwustanowiskowe stają się coraz popularniejsze. Są one praktyczne nawet dla posiadaczy jednego auta, ponieważ ułatwiają przechowywanie rowerów, motocykla, narzędzi ogrodniczych czy opon. W takim przypadku dobór bramy staje się jednak nieco bardziej skomplikowany. Sprawdź, jaki wjazd powinien mieć garaż na dwa samochody.

Garaż dwustanowiskowy – jedna czy dwie bramy?

Pierwsze pytanie, na jakie warto sobie odpowiedzieć, decydując się na garaż dwustanowiskowy, dotyczy tego, czy zamontować na wjeździe dwie mniejsze, czy też jedną szeroką bramę. Oba rozwiązania mają pewne zalety i wady. Jakie?

  • Dwie pojedyncze bramy to przede wszystkim wyższy koszt zakupu i montażu. W tym przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na izolację, ponieważ dwie bramy to dwa razy więcej miejsc, w których mogą powstawać mostki termiczne. Mała brama otwiera się jednak szybciej niż brama garażowa podwójna. Wymiary tej drugiej zazwyczaj sprawiają, że czas podnoszenia i opuszczania jest dłuższy. Dwie bramy mogą być ponadto przydatne w razie awarii jednego z mechanizmów (nie trzeba wówczas korzystać z otwierania ręcznego). Co więcej, są rzadziej eksploatowane, co pomaga przedłużyć ich trwałość.
  • Brama garażowa podwójna zapewnia wygodny, szeroki wjazd i większą swobodę manewrów. Sama w sobie jest droższa od bramy pojedynczej, ale dzięki oszczędnościom na napędzie, prowadnicach, robociźnie, a nawet ociepleniu, ogółem jej montaż jest tańszy. W razie awarii napędu trzeba jednak korzystać z mało wygodnego otwierania ręcznego. Ponadto cięższa brama podwójna zwykle otwiera się wolniej lub wymaga montażu mocniejszego napędu. Jest eksploatowana częściej, dlatego może się szybciej zużywać. Trzeba jednak przyznać, że przy bramach wysokiej jakości nie ma to bardzo dużego znaczenia.

Jak widać, trudno wybrać jednoznacznie lepsze rozwiązanie. Wiele zależy od preferencji i konkretnej sytuacji. Da się jednak zauważyć, że bramy garażowe podwójne cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród klientów. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak je dobierać.

Garaż na dwa samochody – jaki typ bramy wybrać?

Kolejna ważna decyzja dotyczy rodzaju bramy do garażu na dwa samochody. Ponownie można się zdecydować na kilka opcji. W przypadku szerokiej bramy podwójnej uważane za tradycyjne modele rozwierne (skrzydłowe) raczej nie mają racji bytu, ale istnieją inne funkcjonalne rozwiązania.

  • Bramy uchylne mają bardzo prostą budowę. Podczas otwierania unoszą się do góry i „chowają” pod sufitem. Ze względu na specyfikę ruchu podnoszenia wymagają jednak wolnego miejsca na podjeździe. Nie nadają się więc tam, gdzie podjazd jest krótki. Co więcej, ich wadą może być niska szczelność. Zaletą jest za to przystępna cena.
  • Bramy segmentowe to obecnie najczęściej wybierane rozwiązanie. Mogą być otwierane do góry (wzdłuż sufitu) lub w bok (wzdłuż ściany prostopadłej do wjazdu). Składają się z segmentów, dlatego podnoszą się pionowo do góry i nie wymagają dodatkowego miejsca na podjeździe ani w garażu. Są bardzo szczelne i praktyczne.
  • Bramy rolowane mają budowę zbliżoną do bram segmentowych, ale panele (segmenty), z których składają się drzwi, są węższe. Podczas otwierania brama jest nawijana na specjalny wał umieszczony nad wjazdem. Dzięki temu konstrukcja nie zajmuje przestrzeni pod sufitem. Bramy rolowane nie nadaje się jednak do garaży z niskim wjazdem lub nadprożem, ponieważ potrzebują określonej ilości miejsca na montaż wału.

Wszystkie wymienione typy bram mogą być funkcjonalne, wygodne i trwałe. Wszystkie współpracują również z systemami automatyki, które stają się już standardem przy wjazdach do garaży. Trzeba jednak jeszcze raz podkreślić, że wśród nich bramy segmentowe są najpopularniejsze.