Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Nowoczesna brama garażowa, czyli jaka?

Nowoczesna brama garażowa, czyli jaka?

Budujesz lub remontujesz dom? Jeśli tak, warto pomyśleć nie tylko o samym budynku, ale również o garażu. Miejsce, w którym przechowujesz auto ma znaczenie, zarówno w kontekście estetyki czy bezpieczeństwa, jak i ochrony auta przed czynnikami środowiskowymi. Dlatego tak istotne jest, aby zabezpieczała je nowoczesna brama garażowa.
 
 

Nowoczesna brama garażowa – więcej niż chwyt marketingowy

Masz wrażenie, że określenie „nowoczesna brama garażowa” jest stosowane głównie w reklamach i po to, aby przyciągnąć klienta do konkretnego produktu? Wcale nie musi tak być! Dlaczego? Sięgnij pamięcią wstecz i przypomnij sobie, jak wyglądały bramy garażowe, z których korzystali Twoi rodzice lub dziadkowie.

Można zgadywać, że była to brama skrzydłowa, wykonana z cieńszej lub grubszej blachy, a może nawet z drewna. Czy takie rozwiązanie stanowiło zabezpieczenie garażu? Poniekąd tak – na pewno stanowiło względną zaporę przed złodziejem i ograniczało dostęp mroźnego powietrza czy wilgoci. Jednak na pewno nie w takim stopniu jak konstrukcje, po które można sięgnąć obecnie. O kwestiach związanych z korozją czy gniciem (w przypadku drewna) i szybkiej utracie walorów estetycznych nawet nie wspominamy.

Pamiętaj jednak, że jeśli szukasz bramy garażowej nowoczesnej, która spełni Twoje oczekiwania, musisz zwrócić uwagę zarówno na jej cechy, jak i na jakość. Tylko połączenie tych dwóch elementów pozwoli Ci się cieszyć funkcjonalnym i solidnym modelem na lata.

Brama garażowa nowoczesna: czym musi się wyróżniać?

Oto lista cech, którymi wyróżnia się każda dobra brama garażowa nowej generacji.

Dostosowanie do montażu automatyki

Czasy, w których, aby otworzyć lub zamknąć bramę garażową, trzeba było wyjść z samochodu, powoli odchodzą do lamusa historii. Dziś powszechnym rozwiązaniem stała się automatyka bramowa. Odpowiednio dobrany mechanizm pozwala na zdalną obsługę tych bram.

Co istotne, sterowanie nowoczesną bramą garażową powinno być możliwe na kilka sposobów. Np. za pomocą pilota oraz aplikacji typu smart home – tak aby można było nawet na odległość sprawdzić jej status.

Wysoka termoizolacyjność

Bolączką, z którą mogą zmagać się posiadacze tradycyjnych bram garażowych, jest to, że nie pomagają one w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Latem wnętrze mocno się nagrzewa, natomiast zimą – przemarza. W efekcie nierzadko trzeba przeprowadzić odszranianie, mimo że auto nie stoi na zewnątrz.

Nowoczesne bramy garażowe zapobiegają temu problemowi. Wyróżniają się bardzo niską przenikalnością cieplną. Szczególnie korzystny jest ten parametr w bramach segmentowych. Ich segmenty są najczęściej wypełnione bezfreonową pianą PUR i połączone tak, aby nie powstawały mostki termiczne. Gdy dołożyć do tego dobry docisk górnego panelu do nadproża i odpowiednie uszczelnienie otworu bramowego – można się cieszyć izolacją na poziomie ok. 1,3 W/m2K lub jeszcze lepszą.

Pamiętaj: w ślad za dobrą termoizolacją idą skuteczne zabezpieczenie przed wilgocią, hałasem czy zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Modny design 

Przy wyborze nowoczesnej bramy garażowej nie trzeba chodzić na kompromisy. Ten element można bez problemu dopasować do estetyki budynku. I to zarówno pod kątem kolorystyki, jak i „faktury” materiału. Przykładowo, jeżeli Twój dom ma drewnianą elewację, fasada bramy do garażu również może mieć taki wzór. To pozwala uzyskać spójność pod kątem designu.

Czytaj też: Kolory bram garażowych – zasady doboru. Czy liczy się tylko estetyka?

Rozmiar dostosowany do liczby samochodów w garażu

W typowej polskiej rodzinie jedno auto to dziś za mało. Coraz częściej w gospodarstwie domowym są co najmniej dwa pojazdy. Dlatego standardowy rozmiar bram garażowych przestaje być wystarczający – mógłby sprawiać domownikom problem np. w porannym pośpiechu w drodze do szkoły i pracy. Stąd coraz częściej są zamawiane podwójne bramy garażowe.

W nowoczesnych budynkach często montuje się podwójne bramy garażowe. To odpowiedź na realne potrzeby współczesnych rodzin.

Wysoka klasa antywłamaniowa i zabezpieczenia

Kradzieże samochodów nadal się zdarzają i… często dochodzi do nich również wprost z garażu. Dlatego nowoczesne bramy garażowe są często dodatkowo zabezpieczone przed włamywaczami. W tej kwestii warto zwrócić uwagę np. na grubość blachy, z której wykonano segmenty, jej odporność na przecięcie i uderzenia, a także na klasę antywłamaniową. Im wyższa, tym lepiej.

W tym kontekście nowoczesne bramy garażowe warto też doposażyć w: 

  • dobry zamek antywłamaniowy (koniecznie z potrójnym pakietem sprężyn naciągowych i podwójnym systemem linek stalowych) na klucz;
  • zamek na pilota – dobry wybór to taki z zastosowaniem 128-bitowej technologii kodowania;
  • system rygli mechanicznych.

Bezpieczeństwo działania

Jest szczególnie ważne w przypadku bram segmentowych, które unoszą się do góry. Gdyby takie bramy opadły, kiedy w ich świetle coś się znajduje, mogłoby dojść do wypadku. Na szczęście w nowoczesnych bramach garażowych nie trzeba się tego obawiać – są wyposażone m.in. w czujniki ruchu i detektory wykrywające obiekty w świetle bramy.

źródło: bramtech.com.pl