Czy warto robić przegląd okien przed zimą?
Przegląd i konserwacja okien przed zimą to jedna z tych czynności, które realnie wpływają komfort cieplny w pomieszczeniach podczas chłodnej pogody. Szczelne okna pozwalają uniknąć nie tylko przeciągów, ale też strat ciepła, a przez to wysokich rachunków za ogrzewanie. Masz w domu okna z PVC, drewniane czy aluminiowe? Poniżej znajdziesz przewodnik z kilkoma prostymi krokami, dzięki którym przygotujesz stolarkę okienną na zimową aurę.
Krok 1. Kontrola stanu uszczelek
Uszczelki okienne, choć niepozorne, odgrywają ważną rolę w utrzymaniu ciepła wewnątrz domu. Dlaczego? Blokują one przedostawanie się zimnego powietrza i wilgoci z zewnątrz do pomieszczeń oraz ciepła z wnętrza budynku na zewnątrz. Na co zwrócić uwagę? Obejrzyj uszczelki i ich dotnij – powinny być nieuszkodzone i elastyczne. Jeśli dostrzeżesz widoczne tzw. gołym okiem pęknięcia, przetarcia, przecięcia lub deformacje, wymień uszczelki.
Na tym etapie ważne jest także, aby poddać uszczelki czyszczeniu i konserwacji. Aby to zrobić, wystarczy przemyć uszczelki ściereczką zwilżoną delikatnie wodą. Po wyschnięciu pora na nałożenie środka do uszczelek, np. smaru silikonowego bądź wazeliny technicznej, dzięki którym guma będzie elastyczna. Zaaplikuj go miękką szmatką na całej długości uszczelki okna i zostaw skrzydło otwarte na ok. 15-20 minut aż do momentu wyschnięcia preparatu.
Krok 2. Test szczelności okna
Prosty w przeprowadzeniutest pomoże Ci wykryć nieszczelności w oknach. Nie pomijaj tego kroku, ponieważ nieszczelna stolarka może być źródłem strat ciepła i w efekcie wyższych rachunków za ogrzewanie. Możesz go przeprowadzić na dwa sposoby – z wykorzystaniem kartki papieru lub świecy i zapałek.
W pierwszym przypadku wystarczy, że włożysz kartkę papieru pomiędzy skrzydło okienne i ramę, a następnie zamkniesz skrzydło. Jeśli kartkę uda Ci się z łatwością wyciągnąć spomiędzy elementów okna, wniosek jest jeden – pora przeprowadzić regulację okuć. Drugi sposób wykryje nieszczelność dzięki płomieniowi świecy. Wystarczy zapaloną świecę przesuwać powoli wzdłuż ram zamkniętego okna. Jeśli płomień zacznie migotać, może to oznaczać przepływ powietrza i nieszczelność.
Krok 3. Regulacja okuć i zawiasów
Prawidłowo wyregulowane okucia i zawiasy poprawiają szczelność okna. W praktyce oznacza to, że taki zabieg eliminuje ryzyko przewiewów czy przeciekania wody do pomieszczenia podczas ulewnych deszczów i śnieżyc.
Pierwszym etapem przy tym zadaniu powinno być sprawdzenie stabilności skrzydła i ramy. W tym celu kilkukrotnie otwórz i zamknij skrzydło okienne (zarówno poprzez uchylenie, jak i rozwarcie). Pozwoli Ci to sprawdzić, czy stolarka działa płynnie. Jeśli otwarcie lub zamknięcie skrzydła okiennego wymaga użycia dużej siły i pojawia się wtedy tzw. opór czy też „chodzi” zbyt lekko, konieczna jest regulacja.
Po wyregulowaniu okuć okiennych warto je nasmarować np. olejem technicznym lub smarem, aby zapobiec korozji i zapewnić płynne korzystanie z okien.
Krok 4. Sprawdzenie i czyszczenie ram okiennych
Ramy okienne powinny być w dobrym stanie nie tylko po to, by stolarka wyglądała estetycznie. Ich kondycja ma też realny wpływ na stabilność i trwałość całej konstrukcji. Na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim sprawdź, czy na ramie okna nie ma pęknięć, zarysowań ani oznak korozji (w przypadku okien aluminiowych) lub destrukcyjnego działania wilgoci (w oknach drewnianych). Jeśli zauważysz poważne zmiany, konieczna może okazać się pomoc serwisu. Gdy ramy wyglądają w porządku, oczyść je np. wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. W przypadku okien drewnianych konieczne może okazać się przeprowadzenie konserwacji, tj. malowania ram i ościeżnic okna.
źródło: oknoplast.com.pl