Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Regulacja okna na zimę.  Jak ustawić okno na tryb zimowy?

Regulacja okna na zimę. Jak ustawić okno na tryb zimowy?

Okres zimowy to największy sprawdzian dla stolarki okiennej. Jednak nawet konstrukcje o doskonałych parametrach izolacyjnych, bez odpowiedniego wyregulowania mogą powodować przenikanie zimna do naszego domu. Jak temu zapobiec? W naszym blogu podpowiadamy jak wyregulować okno na zimę.
 
 

Dlaczego wieje przez okna plastikowe? 

Jeśli pomimo zamkniętych okien nasz dom się wychładza w zbyt dużym stopniu, a przy ramie okiennej czujemy ruch powietrza oznacza to, że nasze okna nie są do końca szczelne. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Może być to spowodowane uszkodzeniami skrzydła okiennego, które po kilku kilkunastu latach użytkowania może się ulec wygięciu. Częstym powodem nieszczelnych okien jest również uszkodzenie uszczelek w ramie i skrzydle okiennym. Nie zawsze jednak regulacja okien na zimę imbusem jest konieczna. Czasami niewystarczająca szczelność okien spowodowana jest tylko ustawieniem okna w tryb letni. Dlatego zanim za oknem pojawią się minusowe temperatury warto dowiedzieć się jak wyregulować okno na zimę.

Co zrobić żeby nie wiało z okien?

W zależności od powodu nieszczelności okien, działania jakie musimy przeprowadzić aby nadal zapewniały nam ciepło i komfort różnią się od siebie. Jeśli powodem przenikania ciepła są zniszczone uszczelki w skrzydle i rami okiennej – należy je wymienić. W przypadku odkształceń skrzydła okiennego, możemy próbować poprawić jego docisk za pomocą regulacji okuć. Możemy dzięki niej zmienić także, w niewielkim stopniu ustawienie skrzydła względem ramy okiennej, co także będzie wpływać na szczelność konstrukcji. Najprostszym sposobem, który może poprawić właściwości izolacyjne okien jest regulacja okien lato-zima. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że nasze okna w większości przypadków posiadają rozwiązanie, które pozwala przestawić okna na zimę lub lato. 

Czym jest i co daje tryb zimowy w oknie 

Tryb zimowy w oknach to nic innego jak system, który reguluje ich docisk. Za pomocą niewielkiego przełącznika, ulokowanego na okuciu okiennym możemy poprawić uszczelnienie okien na zimę. Lepszy docisk skrzydła okiennego do ramy wpłynie korzystnie na termoizolację pomieszczeń, co przekłada się bezpośrednio na komfort życia oraz obniżenie rachunków za ogrzewanie. Natomiast latem pozytywnie wpłynie na cyrkulację powietrza.

Czy we wszystkich oknach jest regulacja zima-lato?

Jeśli nasze okna mają kilka-kilkanaście lat to prawie na pewno mają one możliwość regulacji zima-lato. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy przestawić okna na zimę lub lato możemy to sprawdzić otwierając je i obejrzeć okucie na skrzydle. Na nim bowiem montowany jest przełącznik ustawienia okna lato-zima. 

Jak ustawić docisk okna w zimie? Instrukcja krok po kroku

W tym celu musimy otworzyć na oścież skrzydło okienne, i z boku, na okuciu znaleźć przełącznik. Z reguły jest to niewielki, przypominający grzybek element wystający z okucia. Najczęściej na obwodzie przełącznika zima-lato jest zaznaczony w formie piktogramu poziom szczelności. Przekręcając przełącznik w lewo lub w prawo możemy zmienić docisk. Ale jakim narzędziem najczęściej przeprowadzana jest regulacja okien lato zima? W zależności od dostawcy okuć może być nam potrzebny specjalny klucz, kombinerki lub płaski śrubokręt. Wystarczy przestawić przełącznik w skrajną pozycję, aby zmienić ustawienie okien na zimę lub lato. 

źródło: dako.eu