Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Rekuperacja – jaką stolarkę  okienną dobrać dla domu?

Rekuperacja – jaką stolarkę okienną dobrać dla domu?

O systemach rekuperacji myśli coraz większa grupa inwestorów prywatnych, budujących domy wolnostojące lub te w zabudowie szeregowej. System mechanicznej wymiany powietrza to sposób na polepszenie swojego zdrowia (czyste powietrze w naszym domu) oraz gwarancja niższych kosztów ogrzewania. W dobie licznych projektów pozwalających na uzyskanie dofinansowania nie dziwi nas ten trend. 

Czym jest rekuperacja?

Zacznijmy od przedstawienia bohatera dzisiejszego artykułu i odpowiedzmy na podstawowe pytanie – czym jest rekuperacja? Mówiąc w największym skrócie, jest to system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła. W trakcie procesu specjalne urządzenie (rekuperator) wymienia zużyte powietrze na świeże. Do wnętrza naszego domu dostaje się powietrze wolne od smogu oraz lotnych pyłów i alergenów. Dodatkowym atutem jest wstępne ogrzanie wtłaczanego do wnętrza powietrza. Wentylacja domu odbywa się przy maksymalnym komforcie i bez strat energii, dlatego o rekuperacji mówi się, że jest to wentylacja energooszczędna. W dobie nieustannie rosnących cen za ogrzewanie coraz większa grupa inwestorów zwraca się w kierunku tego rozwiązania.

Rekuperacja jest doskonałą alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej, co jest również wspierane na szczeblu rządowym. Chociaż budowa wydajnego systemu wentylacji mechanicznej nie jest tanią inwestycją, mnogość programów pozwalających zwrócić część poniesionych kosztów zachęca z roku na rok, coraz większą ilość inwestorów.

Wentylacja mechaniczna vs grawitacyjna

Standardowo, domy wolnostojące lub domy w zabudowie szeregowej muszą według prawa budowlanego posiadać sieć wentylacji grawitacyjnej, czyli popularnych kratek wentylacyjnych, które powinny znajdować się we wszystkich pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają domownicy. Szczególnie istotna jest łazienka (odprowadzanie nadmiaru wilgoci), kotłownia (bezpieczeństwo na wypadek braku szczelności instalacji) oraz pomieszczenia takie jak salon, oraz kuchnia.

Wentylacja grawitacyjna jest sprawniejsza, im niższa temperatura panuje na zewnątrz. W efekcie powstaje różnica ciśnień i zasysanie powietrza do wewnątrz następuje sprawniej. Niestety oznacza to, że zimniejsze powietrze szybciej będzie wtłaczane do wnętrza naszego domu. W okresie zimowym będzie to szczególnie dotkliwe dla naszej kieszeni. Szacuje się, że straty na wentylacji grawitacyjnej sięgać mogą nawet 50%!

Jeśli uszczelnimy kratki na okres zimowy, zatrzymamy wymianę świeżego powietrza. W efekcie na powierzchni okien od wewnętrznej strony pojawią się skropliny (znak, że wilgotność powietrza jest zbyt wysoka) po latach w narożnikach okien oraz pomieszczeń może nawet pojawić się niebezpieczny nalot pleśni.

Należy zauważyć, że niezależnie od tego, jaką stolarkę dobierzemy, standardem produkcji są obecnie okna z pakietem trzyszybowym, wypełnionym gazem. Przy szczelnych oknach konieczna jest dobra cyrkulacja świeżego powietrza, aby uniknąć nadmiernego wychładzania przez wietrzenie (zwłaszcza zimą). Rekuperacja będzie filtrować powietrze bez strat w temperaturze. No dobrze, skoro już wiesz, jak działa rekuperacja, skoncentrujmy się przez chwile na kwestii odpowiedniej stolarki.

Dlaczego dla systemu wentylacji mechanicznej, okna oraz drzwi zewnętrzne mają tak duże znaczenie?

Jakie warunki muszą być spełnione, aby rekuperacja dawała dobre efekty?

Jeśli chcemy, aby system wentylacji mechanicznej działał prawidłowo, musimy nie tylko dobrać odpowiednią stolarkę drzwiową i okienną. Istotny będzie także montaż. Jeśli dom będzie nieszczelny i do wnętrza domu dostawać się będzie zimne powietrze z zewnątrz, rekuperacja nie będzie działać optymalnie. Dla domów energooszczędnych wyposażonych w ogrzewanie podłogowe zasilane gazem lub gdy wykorzystujemy pompę ciepła, koniecznie musimy zadbać o wyeliminowanie mostków termicznych na łączeniu okien i drzwi z murem.

W przypadku okien najlepiej sprawdzą się systemy ciepłe, wyposażone w potrójny pakiet szybowy wypełniony wewnątrz argonem lub kryptonem. Dla osiągnięcia najlepszego efektu stosuje się ciepłą ramkę oraz montaż warstwowy, który zapewni prawidłowe zaizolowanie okna. Kluczowy dla okien jest współczynnik przenikania ciepła Uw, który w domach energooszczędnych powinien być mniejszy Uw < 0,9 W/(m²K). Okna powinny też posiadać odpowiednią klasę przepuszczalności powietrza.

źródło: aluhaus.com.pl