Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Wszystko o zeroenergetyczności

Wszystko o zeroenergetyczności

W dobie rosnących cen prądu oraz ogrzewania coraz większe zainteresowanie wzbudzają konstrukcje domów o obniżonym zapotrzebowaniu na prąd, oraz ciepło. Dom zeroenergetyczny to kolejna iterację tego trendu i stanowi podstawę do budowy domu autonomicznego. Dowiedz się, jakie są zalety domów zeroenergetycznych i jakie elementy są niezbędne w ich konstrukcji.

Co rozumiemy przez określenie dom zeroenergetyczny?

Obecnie domów zeroenergetycznych nie buduje się zbyt wiele, jednak przy szybko rosnących kosztach eksploatacji wielu ekspertów spekuluje, że w nadchodzącej dekadzie domy zeroenergetyczne oraz autonomiczne zyskają na popularności. Również ustawodawstwo w Unii Europejskiej podąża w kierunku budowania domów, które są przyjazne środowisku i nie emitują nadmiernej ilości CO2 do atmosfery.

Określmy, czym właściwie jest dom zeroenergetyczny oraz czym różni się od np.: domu pasywnego. Za dom zeroenergetyczny uznajemy obiekt mieszkalny, który nie wymaga doprowadzanej z zewnątrz energii koniecznej do prawidłowego funkcjonowania. Jest bardzo przyjazny środowisku i nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery.

Konstrukcja domu zeroenergetycznego

Konstrukcja takiego domu zależy od jego lokalizacji, w różnych częściach Polski wykorzystywać będziemy inne materiały i technologie, inne będą też zabiegi architektoniczne mające wpływ na bryłę budynku i jego finalny kształt. W zależności od lokalizacji różne będą warunki atmosferyczne, które będą miały wpływ na technologię pozyskania prądu oraz generowania ciepła.

Projektując dom zeroenergetyczny, bierze się pod uwagę zastany drzewostan, obecność wód powierzchniowych i gruntowych. Nasłonecznienie terenu oraz siłę wiejących wiatrów.

Światło i ciepło w domu zeroenergetycznym

Dom pasywny to taki, którego maksymalne zapotrzebowanie na energię pierwotną w skali roku nie przekracza 120 [kWh / (m²*rok)]. Dom o niemal zerowym zużyciu energii zakłada limit 60-75 [kWh / (m²*rok)]. Dom zeroenergetyczny oraz autonomiczny zakładają zapotrzebowanie na energię pierwotną 0.

Energię elektryczną pozyskuje się z paneli fotowoltaicznych połączonych z zasobnikiem magazynującym energię. Nadwyżkę wykorzystujemy do podładowania samochodu.

Energię elektryczną również wykorzystamy do ogrzania naszego domu. W domu zeroenergetycznym nie wykorzystujemy paliw. Energię elektryczną możemy wytworzyć i przechować na przyszły sezon grzewczy. Źródłem ciepła (a także chłodu) musi zostać pompa ciepła. Zapewnia ona jednocześnie najwyższą spośród wszystkich źródeł ciepła efektywność energetyczną i tym samym najniższe koszty eksploatacyjne.

Poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej i wymiany źródła ogrzewania na pompę możemy znacząco zredukować koszty utrzymania domu (prąd, CO, CWU, chłodzenie) o 90-95% rocznie.

Zalety i wady domów zeroenergetycznych

Zalety

  • Energia elektryczna generowana przez instalacje w bilansie rocznym wystarcza w 100% na potrzeby domu
  • Brak emisji COi pozostałych zanieczyszczeń
  • Brak konieczności ingerencji w zarządzanie energią
  • Niezależność od dostaw i cen surowców (paliw)
  • Wysoka wartość rynkowa inwestycji
  • Czyste powietrze, brak unoszących się pyłów wewnątrz i optymalna wilgotność powietrza

Wady

  • Ograniczona ilość podwykonawców mających praktyczną wiedzę i doświadczenie z OZE
  • Dłuższy proces dobierania kompotentów, które będą ze sobą dobrze współgrać
  • Wyższy koszt inwestycji w porównaniu do tradycyjnego budownictwa

Jak usprawnić swój dom do wyższego standardu?

Budowa domu zeroenergetycznego wymaga bardzo szczegółowego przemyślenia i dobrania odpowiednich systemów już na etapie projektu i adaptacji działki budowlanej. Jest to jednak najłatwiejszy scenariusz, w którym przed pierwszym wbiciem łopaty, możemy cały projekt rozłożyć w czasie. Jeśli jednak posiadamy już dom mieszkalny i chcemy podnieść jego parametry izolacji i poprawić bilans energetyczny, mamy szeroki zakres możliwości:

  • wykonanie prawidłowej izolacji budynku
  • wymiana stolarki okiennej na warianty o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw
  • wybór drzwi zewnętrznych o wysokiej jakości izolacji termicznej
  • wymiana oświetlenia na lampy LED
  • dobór urządzeń elektrycznych w klasie energetycznej A+++
  • wymiana systemu grzewczego na pompę ciepła
  • dobór paneli fotowoltaicznych lub niezależnego generatora prądu
  • instalacja studni głębinowej
źródło: aluhaus.com.pl