Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Wymiana okien  w starym domu – od czego zacząć?

Wymiana okien w starym domu – od czego zacząć?

Modernizacja starego domu to trudne i kosztowne zadanie. Wielu inwestorów zastanawia się, czy lepiej zmodernizować dom lub zbudować od nowa? Nie musimy jednak posuwać się do tak drastycznych decyzji, jak budowa domu od podstaw. W wielu przypadkach modernizacja dom w postaci wymiany okien pozwala znacznie podnieść komfort życia mieszkańców oraz obniżyć rachunki za ogrzewanie. Sprawdźmy, od czego zacząć wymianę okien w starym domu.

Stare domy z czasów PRL-u są wyzwaniem architektonicznym

Popularne domy typu „kostka” – które były najpopularniejszym wyborem w Polsce, przez wiele lat są niewątpliwie jednym z trudniejszych rodzajów konstrukcji do modernizacji (przez wątpliwy stan techniczny). Technologia budowlana podążająca w kierunku energooszczędności, redukcji strat ciepła i szczelności obiektu, nie była tak popularna 50 lat temu. Klasyczne kostki wielokrotnie były budowane za pomocą wspólnych sił rodzin lub społeczności lokalnych, w których poszczególne osoby miały kompetencje budowlane.

To właśnie te czynniki sprawiają, że obecnie modernizacja starych domów jest dużym wyzwaniem dla inwestorów. Istnieje wiele niewiadomych odnośnie do stanu technicznego budynku. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy skonsultować naszą sytuację z architektem lub nawet zlecić wizję obiektu. Jest to popularna usługa, z której najczęściej korzystają inwestorzy poszukujący starych budynków do renowacji. W ramach usługi specjalista lub zespół dokonuje szczegółowych oględzin obiektu i weryfikuje jego stan techniczny. W ramach oględzin często stosuje się kamery termowizyjne, nawierty i wiele innych zabiegów, które pomagają wskazać problemy, których nie widać gołym okiem.

2.jpg

Po zakończonej wizji obiektu otrzymujemy szczegółowy raport, który jest dobrym punktem odniesienia do ułożenia harmonogramu prac.

Czy jeśli stan techniczny domu jest optymalny, czy warto zdecydować się na jego modernizację i adaptację do współczesnych standardów? Naszym zdaniem, tak. Chociaż stare domy nie są zoptymalizowane pod kątem termoizolacji, łatwo ten fakt naprawić poprzez kilka prostych rozwiązań:

  • Wymiana stolarki (okna oraz drzwi) na nową z zastosowaniem ciepłego montażu
  • Zmiana źródła ogrzewania na bardziej wydajne (kominek, ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła)
  • Ocieplenie zewnętrzne obiektu (elewacja oraz dach)

Wymiana okien w starym domu typu kostka – dlaczego warto?

Stare domy posiadają szereg zalet architektonicznych, które warto omówić. W przypadku domów typu kostka, zwarta bryła jest przyjazną formą do modernizacji. Ten typ architektury daje m.in. znacznie większy wybór kształtów okien niż architektura tradycyjna. Wstawiając nowoczesne okna, możemy z łatwością zmienić całą prezencję elewacji — zwłaszcza od frontu.

W wielu przypadkach stare domy mają bardzo przemyślany podział pomieszczeń. W czasach PRL-u dominowały przestronne salony i duże, dobrze nasłonecznione kuchnie. W myśl nowoczesnej aranżacji przestrzeni inwestorzy często postanawiają połączyć oba pomieszczenia, tworząc jedno, ale bardzo duże pomieszczenie. Jeśli dodatkowo zamienimy okna w salonie na drzwi tarasowe – możemy stworzyć nie lada stylizację.

W starych obiektach stosowano wielokrotnie okna drewniane dwuszybowe, które były wewnętrznie podzielone szprosami. W efekcie okna przez lata wchłaniały wilgoć i traciły swoje właściwości izolacji. Otwory pod zabudowę okien w dawnych czasach również przygotowywano niedbale. Zaokrąglenia w rogach otworu, krzywe osadzenie okien, brak prawidłowej izolacji na styku ramy z murem to tylko kilka z częściej spotykanych przypadków. Adaptując stary dom wymiana stolarki okiennej, jest podstawową kwestią, która najczęściej idzie w parze z wyborem nowego sposobu ogrzewania obiektu.

źródło: aluhaus.com.pl