Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Jak dobrze wybrać stolarkę otworową – na co zwrócić uwagę?

Jak dobrze wybrać stolarkę otworową – na co zwrócić uwagę?

Wybór stolarki otworowej ma ogromne znaczenie dla efektywności energetycznej całego budynku. Na etapie wyboru okien, drzwi, bram garażowych warto z uwagą przeanalizować różne możliwości, oferty, opinie. Im lepsza stolarka otworowa, tym bardziej energooszczędny będzie dom. Na co zwrócić uwagę, by dobrze wybrać stolarkę?
 
 

Zacznijmy od tego, czym jest efektywność energetyczna domów. Najprościej rzecz ujmując, określa ona ilość energii zużywanej na ogrzewanie, chłodzenie pomieszczeń, na oświetlenie, na produkcję ciepłej wody itp. Im mniej potrzeba energii, tym lepsza efektywność energetyczna budynku. Zgodnie z obowiązującymi normami, maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na energię dostarczaną ze źródeł zewnętrznych wynosi 70 kWh na każdy m2 powierzchni.

Niebagatelną rolę odgrywa tu stolarka otworowa, czyli okna, drzwi wejściowe, bramy garażowe. Najistotniejszym ich parametrem jest energooszczędność. Ważne także, by dobrze izolowały od dźwięków z zewnątrz oraz stanowiły barierę antywłamaniową. Nie bez znaczenia jest także kolorystyka i wzornictwo stolarki otworowej – warto wziąć pod uwagę zakup poszczególnych produktów w komplecie, bowiem takie rozwiązanie ma wiele zalet. O tym poniżej.

Wybierz energooszczędność

Niezależnie od materiału, z jakiego są okna czy drzwi, ich wielkości czy kształtu, dobrze wybrana stolarka otworowa musi być energooszczędna. Tylko taka zapewni komfort termiczny mieszkańcom, a także zapobiegnie ucieczce ciepła z pomieszczeń.

Parametr, który świadczy o termoizolacyjności stolarki to współczynnik przenikania ciepła Uw (dla okien) i Ud (dla drzwi). Im niższy, tym lepszy.

Według norm budowlanych obowiązujących od 2021 roku, współczynnik Uw dla okien nie może być wyższy niż 0,9 W/m2K. Warto inwestować w okna ciepłe i szczelne, bo to nie tylko komfortowa temperatura w domu, ale także oszczędność energii zużywanej na ogrzewanie. Nowoczesne okna bez problemu spełniają te wymagania – przykładem niech będzie okno FEN78 charakteryzujące się doskonałym współczynnikiem Uw = 0,79 W/m2K. Takie okna doskonale spełnią swoje zadania nie tylko w domach energooszczędnych, ale i pasywnych.

Z kolei jeśli chodzi o drzwi wejściowe oraz bramy garażowe, to od 2021 roku ich współczynnik przenikania ciepła Ud nie może być wyższy niż 1,3 W/m2K. Zatem wybierając drzwi czy bramę garażową, koniecznie zwracajmy uwagę na ich współczynnik Ud.

Komfort mieszkania w ciszy, czyli izolacyjność akustyczna okien

Wśród istotnych parametrów okien jest ich „umiejętność” izolowania od hałasu z zewnątrz. Jak bardzo okno redukuje hałas, pokazuje wartość Rw podawana w dB (decybele). Standardowe okna mają Rw około 30 dB. Jednak w głośnej miejskiej okolicy powinny być okna z Rw co najmniej 35 dB.

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo

Solidna konstrukcja okien, drzwi i bram garażowy poprawia bezpieczeństwo antywłamaniowe. Dobrej jakości stolarka otworowa stanowi przeszkodę trudną do pokonania.

Jeśli jednak potrzebne jest wzmocnienie ochrony, można zamówić okna z okuciami antywłamaniowymi, w klasach WK1, WK2 czy RC2 i RC2N.

Z kolei w domach, gdzie mieszkają małe dzieci, warto zainwestować w okna z zabezpieczeniami, które zapobiegną otwarciu okna przez najmłodszych. To m.in.  system otwierania Tilt-First czy różnorodne blokady klamek okiennych.

źródło: krispol.pl