Jak powinna wyglądać prawidłowa konserwacja drzwi wejściowych?
Jakich zasad należy przestrzegać i o czym bezwzględnie pamiętać, by nie doprowadzić do nieumyślnego uszkodzenia drzwi?
Czy konserwacja drzwi drewnianych i drewnopochodnych powinna wyglądać inaczej niż tych metalowych?
Odpowiedzi znajdziecie poniżej – zapraszamy do lektury!
Jak często powinniśmy konserwować drzwi zewnętrzne?
Zanim przejdziemy do szczegółów, zacznijmy od podstawy podstaw, czyli odpowiedzi na pytanie jak często należy przeprowadzać konserwację drzwi zewnętrznych.
To proste: tak często, jak często zajmujesz się gruntownym sprzątaniem i czyszczeniem swojego mieszkania/ domu, jednak nie rzadziej niż dwa razy do roku: przed sezonem zimowym i przed latem.
Najlepszym okresem, kiedy warto pomyśleć o konserwacji drzwi zewnętrznych przed zimą, jest druga połowa jesieni. To pozwala na odpowiednie zabezpieczenie drzwi przez nadchodzącym chłodem i śnieżną aurą.
Drzwi wejściowe: co najbardziej im szkodzi?
W zasadzie to pytanie powinno brzmieć nie co, a kto. Niestety, powodem najczęściej jesteśmy my – użytkownicy. Zbyt intensywna eksploatacja drzwi zewnętrznych (w szczególności głośne, intensywne trzaskanie drzwiami), brak zadaszenia, który naraża drzwi na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych (czasem bardzo skrajnych) czy brak regularnej, okresowej konserwacji drzwi – to tylko niektóre z czynników, mających negatywny wpływ na stan drzwi zewnętrznych.
Pamiętajmy, że drzwi zewnętrzne to nasza wizytówka, warto więc odpowiednio o nie zadbać. Konserwację drzwi zewnętrznych zaczynamy od podstawowych czynności, czyli od prawidłowego czyszczenia drzwi.
Odpowiednia pielęgnacja to pierwszy krok w przygotowaniu drzwi do dalszych zabiegów!
Co ważne, w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane drzwi wejściowe (drzwi drewniane czy drzwi zewnętrzne metalowe), pielęgnację i konserwację drzwi zewnętrznych będziemy przeprowadzać inaczej.
Konserwacja drzwi zewnętrznych – na co zwrócić uwagę?
Podczas konserwacji drzwi zewnętrznych warto skupić się na kilku elementach drzwi, takich jak zawiasy, skrzydło drzwiowe i elementy metalowe drzwi.
Pielęgnacja i konserwacja zawiasów
Dobrze zakonserwowane zawiasy gwarantują prawidłowe otwieranie się drzwi, bez uporczywego skrzypienia i gwarantują ich prawidłowe działanie.
Na szczególną uwagę zasługują tutaj zawiasy nawierzchniowe, których powierzchnia jest narażona na osiadanie pyłu i kurzu. Należy je przecierać kilka razy w ciągu roku, najlepiej za pomocą mokrej szmatki lub gąbki.
W przypadku zawiasów równie ważne co mycie, jest ich systematyczne naoliwianie.
Zaleca się, by przynajmniej raz w roku przeprowadzić taką konserwację za pomocą specjalnego preparatu do smarowania zawiasów. Wybierajmy środki czyszcząco-pielęgnacyjne, które są do tego przeznaczone (jak np. smar do zawiasów drzwiowych), aby nie naruszyć powłoki antykorozyjnej zawiasów. Ważne jest także regularne mycie delikatnym detergentem np. płynem do mycia naczyń.
źródło: doorsystem.pl