Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Montaż okien w warstwie ocieplenia – najlepsze rozwiązanie dla ciepłych okien?

Montaż okien w warstwie ocieplenia – najlepsze rozwiązanie dla ciepłych okien?

Budowa domu pasywnego oznacza ograniczenie strat ciepła do absolutnego minimum. Z tego powodu, liczy się każdy szczegół, który może zmniejszyć straty ciepła w naszym domu. Jednym ze sposobów instalacji stolarki, na który decyduje się coraz większa grupa inwestorów, jest montaż okien w warstwie ocieplenia. Sprawdźmy — czy to najlepsze rozwiązanie dla ciepłych okien? 

 

Czym są mostki termiczne i dlaczego są tak szkodliwe?

Jeżeli chcemy w pełni zrozumieć, czym jest montaż okien w warstwie ocieplenia, musimy najpierw poznać naszego głównego wroga w walce o jak najlepszą izolację termiczną. Owym wrogiem są mostki termiczne. W terminologii budowlanej rozumiane są jako obszar ściany, w którym z jakiegoś powodu dochodzi do przerwania jednolitego oporu cieplnego. Zazwyczaj w praktyce budowlanej oznacza to, że na pewnym odcinku ściany zastosowano cieńszą warstwę izolacji.

Mostki termiczne mogą powstawać w narożnikach budynków oraz powstają na styku łączenia stolarki z murem (zwłaszcza, gdy stolarka jest nieprawidłowo zamontowana). Montując okna mamy do dyspozycji całą głębokość otworu okiennego. Do niedawna najczęstszą praktyką było osadzenie ramy względem zewnętrznego lica muru. Nie jest to jednak najkorzystniejsza metoda, o czym przekonali się właściciele domów energooszczędnych i pasywnych.

Okno osadzone częściowo bądź całkowicie w zewnętrznej warstwie izolacji budynku będzie miało najkorzystniejszy wpływ na bilans energetyczny budynku.

Jak wygląda montaż okien w warstwie ocieplenia?

W nowoczesnych domach wolnostojących warstwa izolacji zewnętrznej wielokrotnie przekracza 20 cm grubości. Dzięki temu możemy osadzić okna w warstwie ocieplenia, tworząc jednolitą płaszczyznę. Powierzchnia okna będzie naturalnym przedłużeniem ściany i przy zastosowaniu odpowiedniego koloru ramy okiennej, możemy uzyskać bardzo ciekawy efekt wizualny. Dodatkową korzyścią poza zwiększoną izolacją termiczną jest znacznie większa powierzchnia parapetu od strony wewnętrznej.

Jest kilka sposobów montażu okien w warstwie ocieplenia. Jeśli do tej pory czytałeś nasze wcześniejsze poradniki, z pewnością pamiętasz, że im większe okno, tym większa jest jego waga. Dla domów energooszczędnych i pasywnych doskonale sprawdzają się okna wielkoformatowe, jednak jeśli chcemy takie okno zainstalować w naszym domu, musimy brać pod uwagę ciężar systemu okiennego, jaki będzie oddziaływał na całość konstrukcji. Największe okna można wykonać z aluminium, które jest najtrwalszym surowcem. Rama okienna może być wyposażona w duży pakiet szybowy bez strat na jakości izolacji. Waga takiego pakietu przy oknach o powierzchni 2,8 × 1,7 m może wynosić nawet 200 kg. Nie możemy tak ciężkiego okna osadzić w warstwie styropianu. Dlatego doświadczeni monterzy posługują się różnymi rozwiązaniami – jak konsole montażowe, kątowniki, listwy wspierające lub kotwy.

Odpowiedni dobór systemu montażowego

Jest wiele czynników, które mają wpływ na dobór narzędzi montażowych dla dużych systemów okiennych. Należy na etapie planowania realizacji ustalić z doświadczonym zespołem montażystów – jakie środki zostaną wykorzystane, aby okno osadzić i ustabilizować, oraz jakie będzie miało to przełożenie na koszt wykonania usługi. Zdarza się, że montaż całkowicie w warstwie ocieplenia może okazać się niewskazany ze względu na konieczność zamontowania wielu kotew, które są minimostkami termicznymi. W takich sytuacjach korzystniejszym rozwiązaniem będzie montaż częściowy w murze.

Konsole montażowe: W zależności od wielkości i wagi systemu okiennego oraz materiału, z którego wykonany jest mur domu, dobiera się system, który utrzyma konstrukcję okienną. Do bar­dzo dużych i ciężkich zestawów okien­nych przeznaczone są konsole z podporą wzmacniającą. Mocuje się je w świetle ościeża. Jest to rozwiązanie warte uwagi, szczególnie gdy nasz mur wykonany jest z silikatów czy betonu komórkowego.

Krawędziak drewniany: Ta technika montażowa polega na zainstalowaniu belki drewnianej, której zadaniem będzie podtrzymanie systemu okiennego. Położenie okna reguluje się klockami podporowymi, podobnie jak w oknie osadzanym w ościeżu. Łączenie musi być dobrze zaizolowane, a po zakończeniu montażu belka podporowa powinna być zaimpregnowana oraz osłonięta warstwą izolacji, aby zapewnić jej długowieczność.

Ciepła rama montażowa: Niektóre realizacje wymagają zbudowania specjalnej ciepłej ramy nośnej, w której będzie osadzone okno. Dzięki temu możemy wysunąć ramę nawet na 20 cm przed lico muru. Standardowa ciepła rama składa się z profilu nośnego oraz rdzenia izolacyjnego.

źródło: aluhaus.com.pl