Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Drzwi specjalne - czym są i  jak je wybrać?

Drzwi specjalne - czym są i jak je wybrać?

Drzwi specjalne to solidne i funkcjonalne konstrukcje, które sprawdzą się w różnego rodzaju obiektach. Są nieodłącznym elementem przestrzeni roboczych, produkcyjnych i gospodarczych, takich jak kotłownie, garaże czy magazyny. W tym artykule doradzamy, na co zwrócić uwagę, by znaleźć odpowiednie dla siebie, bezpieczne i praktyczne drzwi specjalnego przeznaczenia.
 
 

Co to są drzwi specjalne?

Drzwi specjalne to starannie zaprojektowane modele, które cechują się podwyższonymi parametrami użytkowymi, dużą wytrzymałością i dodatkowymi funkcjonalnościami w porównaniu do standardowych drzwi. Zapewniają m.in. wysoką odporność na włamanie, izolują od zimna napływającego do domu z nieogrzewanych pomieszczeń, mogą też zapobiegać przenikaniu spalin lub pyłów. Zwykle są to masywne drzwi metalowe, których głównym celem jest zabezpieczenie przestrzeni z zewnątrz i długoletnie użytkowanie w wymagających warunkach.

Drzwi specjalne - jak są zbudowane?

Konstrukcja tego typu drzwi powinna składać się z solidnej ramy, najczęściej wykonanej z metalu o grubości od 0,5 do 1 mm (może być więcej, jeśli pełnią one np. funkcję ognioodporną). Wypełnia się je różnymi materiałami, w zależności od potrzeb – zwykle są to przekładki termiczne i izolacja akustyczna, które poprawiają termikę pomieszczeń oraz zwiększają komfort użytkowania. We wnętrzu ocieplanych drzwi specjalnych znajdziemy standardowo styropian, piankę poliuretanową lub wełnę mineralną.

Jakie cechy powinny mieć bezpieczne drzwi specjalne?

Bezpieczne drzwi do domu lub budynku użyteczności publicznej powinny spełniać kilka kluczowych kryteriów. Muszą być solidnie wykonane, z wysokiej jakości, certyfikowanych materiałów, aby zapewnić odpowiednią wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i ściskanie. Istotne jest również, aby były odporne na wilgoć, mróz i warunki atmosferyczne – szczególnie przenikanie wiatru. Drzwi do budynków publicznych mogą być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe, co jest szczególnie istotne w przypadku przestrzeni podlegających szczególnym wymaganiom BHP (jak szkoły, urzędy czy obiekty komercyjne).

Gdzie montowane są drzwi specjalne?

Drzwi wewnętrzne o specjalnym przeznaczeniu znajdują zastosowanie w przejściach do pomieszczeń użytkowych, takich jak piwnice, garaże, czy kotłownie. Ich montaż powinien być przemyślany z uwzględnieniem specyfiki budynku mieszkalnego oraz indywidualnych wymagań użytkowników. Z kolei zewnętrzne montowane są m.in. w fabrykach, obiektach magazynowych lub zakładach produkcyjnych. Coraz większą popularnością cieszą się dziś wszechstronne drzwi przesuwne, które nadają się doskonale do restauracji, szpitali i obiektów sportowych. 


Podsumowanie

Drzwi specjalne to niezwykle ważny element stolarki, który ma nie tylko zapewniać bezpieczeństwo, ale także komfort użytkowania oraz dbać o efektywność energetyczną. Wybierając je, warto kierować się nie przede wszystkim funkcjonalnością oraz jakością wykonania. Takie drzwi będą służyły nam przez wiele lat, zapewniając niezawodną ochronę oraz wysoki komfort użytkowania.

źródło: dako.eu