Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Jak uszczelnić okna?

Jak uszczelnić okna?

Nieszczelne okna powodują obniżenie temperatury w pomieszczeniach. Generuje to konieczność zwiększania ilości energii niezbędnej do ogrzania mieszkania, a co za tym idzie, wzrost wartości rachunków za media. Nic więc dziwnego, że uszczelnianie okien na zimę jest jednym z ważniejszych zadań realizowanych podczas przygotowań do chłodnego sezonu. Jak uszczelnić okna, żeby nie dopuścić do utraty ciepła w domu? Jak uszczelnić okna od wewnątrz, a jak od zewnątrz? Przedstawiamy 4 proste sposoby!
 
 

Nieszczelne okna – przyczyny

Najczęściej spotykaną przyczyną nieszczelnych okien są błędy montażowe. Nieprawidłowe wyregulowanie ościeżnicy i skrzydeł powoduje powstawanie szpar, przez które ucieka ciepło. Inna prozaiczna przyczyna to wyeksploatowane, poniszczone uszczelki nadające się do wymiany. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku starych okien. Kolejnym powodem nieszczelności mogą być uszczelki, które zostały nieprawidłowo dopasowane do danego okna.

Popularnym sposobem na sprawdzenie szczelności okien jest wykonanie testu z kartką papieru. Kartkę należy umieścić między ościeżnicą a skrzydłem, a następnie zamknąć okno. Jeśli arkusz da się bez problemu wysunąć, oznacza to, że okno należy uszczelnić.

Jak uszczelnić okna? 4 skuteczne sposoby

Skuteczne sposoby na uszczelnienie okien wcale nie wymagają wyjątkowych umiejętności ani sprzętu. Większość z dostępnych na rynku rozwiązań sprawdzi się również, jeśli masz w domu okna skandynawskie. Aby pozbyć się nieszczelności w oknach plastikowych czy drewnianych wystarczy dobór odpowiednich produktów oraz odrobina precyzji. Czym więc uszczelnić okna?

Nowe uszczelki do okien

Najpopularniejszym sposobem na uszczelnienie okna będzie oczywiście wymiana starych uszczelek na nowe. Zadanie to można wykonać samodzielnie, warto się jednak do niego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnym przygotowaniu powierzchni, na której zostanie umieszczona uszczelka. Powinna ona zostać oczyszczona z wszelkich zabrudzeń, odtłuszczona i osuszona. W ten sposób zapewnimy najlepszą przyczepność, dzięki czemu uszczelka będzie skutecznie pełnić swoją rolę przez długi czas.

Równie ważny jest dobór odpowiedniego modelu uszczelek. Informacje o wymiarach, którymi należy się sugerować, można znaleźć w specyfikacji technicznej okna. Uszczelki są przeznaczone do stosowania zarówno w oknach plastikowych, jak i drewnianych.

Pianki uszczelniające do okien

Uszczelnianie okna może również odbywać się przy użyciu pianek uszczelniających. Tego typu produkty są chętnie wykorzystywane w przypadku pojedynczych nieszczelności. Zaletą pianek jest ich elastyczność oraz zdolność do zwiększania objętości, co daje pewność skutecznego wypełnienia wszelkich szpar – oczywiście pod warunkiem prawidłowego użycia produktu. Przy wyborze tej metody warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, które pozwolą precyzyjnie nałożyć warstwę uszczelniającą i pozbyć się zbędnego naddatku materiału.

Taśmy uszczelniające do okien

Taśmy uszczelniające sprawdzają się w przypadkach, kiedy nieszczelność pojawiła się między ramą okna a ścianą. Ta metoda wymaga jednak nieco więcej wysiłku i umiejętności, bowiem niezbędny jest tutaj demontaż ramy – to właśnie na niej zostanie umieszczona taśma. Rodzaj produktu powinien zostać dobrany w zależności od tego, czy uszczelniamy stronę zewnętrzną, czy wewnętrzną okna. Materiały paroprzepuszczalne nie dopuszczają do gromadzenia się pary wodnej, są odporne na wilgoć oraz promieniowanie UV. Aby zagwarantować doskonałą szczelność oraz długą żywotność taśmy, należy ją precyzyjnie zamocować na dobrze oczyszczonej powierzchni ramy okna.

Silikon do uszczelniania okien

Silikon to rozwiązanie wybierane przeważnie w przypadku drobnych nieszczelności. Pozwala szybko wypełnić pojedyncze luki. W tym przypadku należy jednak upewnić się, że wybrany produkt może być stosowany do danego rodzaju okien. Silikon cechuje się wysoką odpornością na zmiany temperatury, promieniowanie UV oraz wilgoć, dlatego może być z powodzeniem stosowany zarówno w uszczelnianiu okien od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

źródło: sokolka.com.pl