Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Jak zabezpieczyć bramę garażową przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć bramę garażową przed włamaniem?

71 625 – właśnie tyle przypadków kradzieży z włamaniem zostało zgłoszonych polskiej Policji w 2022 roku. Liczba tych przestępstw nie maleje, a wielu złodziei staje u drzwi domów jednorodzinnych. „Odwiedzają” nie tylko salon, sypialnię czy kuchnię. Newralgiczny punkt stanowi również garaż. Dlatego tak istotne jest prawidłowe zabezpieczenie drzwi garażowych przed włamaniem. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
 
 

Po pierwsze: właściwy montaż, czyli wzmocnienie bramy garażowej

Zanim przejdziemy do konkretnych zabezpieczeń bram garażowych przed włamaniem, warto podkreślić kluczową kwestię: wiele zależy od prawidłowego montażu konstrukcji. Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, tylko jego odpowiednie osadzenie i zamocowanie zagwarantuje bezpieczeństwo.

Kluczowa kwestia to ograniczenie do minimum szczeliny pomiędzy podłożem a skrzydłem bramy. Jeśli będzie zbyt szeroka, włamywacz będzie mógł dość łatwo wyważyć konstrukcję. Mogą na to wpłynąć:

  • niedopasowanie bramy garażowej do wielkości otworu;
  • niewłaściwie zamontowane sprężyny do bram garażowych;
  • niestabilne, nierówno zamocowane prowadnice.

W efekcie tych kardynalnych błędów złodziej sforsuje bramę przy pomocy łomu, a nawet po prostu napierając na drzwi, aby wypchnąć je z prowadnic.

Po drugie: solidna brama garażowa antywłamaniowa

Zwróć uwagę na parametry zamawianej bramy garażowej segmentowej. Istotna jest m.in. grubość blachy, z której są wykonane segmenty. Warto również dopytać o właściwości w zakresie odporności na przecięcie czy uderzenia oraz o klasę antywłamaniową.

Należy pamiętać, że:

  • klasa RC1 oznacza, że drzwi garażowe można sforsować bez pomocy jakichkolwiek narzędzi, np. siłą fizyczną, niemal natychmiast po rozpoczęciu próby forsowania;
  • klasa RC2 oznacza, że brama będzie stawiać opór przez min. 3 minuty, ale będzie ją można otworzyć np. przy pomocy klina czy młotka;
  • klasa RC3 to gwarancja, że brama nie ulegnie wyważeniu przez min. 5 minut, a jej sforsowanie będzie wymagało zastosowania cięższego sprzętu.

Po trzecie: odpowiedni zamek to skuteczne zabezpieczenie drzwi garażowych przed włamaniem

Drzwi garażowe antywłamaniowe to takie, które są wyposażone w odpowiedni zamek z zabezpieczeniem. Uwaga! Decyzję o jego wyborze najlepiej podjąć na etapie konfigurowania konstrukcji – później osadzenie zamka antywłamaniowego może być niemożliwe.

Pojawia się jednak pytanie: zamki kluczykowe czy te z pilotem? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

  • Zamek antywłamaniowy na klucz jest stosunkowo niedrogi i łatwy w obsłudze. Zadziała bez względu na dostęp do prądu. Mimo to może być relatywnie łatwy do „złamania”. Dlatego warto wybrać model z potrójnym pakietem sprężyn naciągowych i podwójnym systemem linek stalowych – to elementy, które utrudnią złodziejowi jego sforsowanie.
  • Zamek na pilota nowej generacji jest niemal niemożliwy do „shackowania” – zwłaszcza gdy nadaje na nietypowej częstotliwości radiowej lub działa z zastosowaniem 128-bitowej technologii kodowania. Stosowane są też systemy automatycznego ryglowania otwierane przy pomocy zbliżeniowych czytników kart czy systemu smart home. Takie rozwiązanie wymaga jednak wyższych nakładów finansowych.

Warto też pamiętać, że drzwi garażowe można zabezpieczyć przed włamaniem, łącząc zamek na klucz ze sterowaniem pilotem. W każdym przypadku zamek powinien łączyć się z systemem rygli mechanicznych, które stanowią skuteczne wzmocnienie bramy garażowej.

Po czwarte: alarm, czyli dodatkowe zabezpieczenie bramy garażowej przed włamaniem

Rzeczywistość bywa brutalna. Nawet najsolidniejsza brama garażowa może zostać sforsowana przez złodzieja. Różnica polega przede wszystkim na czasie, który włamywacz spędzi na próbie przebicia się przez zabezpieczenia. Im będzie on dłuższy, tym większa szansa na to, że przestępca po prostu się zniechęci. Dlatego warto inwestować w solidne zabezpieczenia.

To jednak nie wszystko. Nawet jeśli brama stawi poważny opór, to… i tak zostanie uszkodzona przy próbie sforsowania. Sposobem na zapobiegnięcie temu problemowi jest montaż systemu alarmowego. Dobrze skonfigurowany alarm wyda sygnał świetlny i dźwiękowy przy każdej próbie wtargnięcia na teren garażu. Już samo jego umieszczenie w dobrze widocznym miejscu może skutecznie odstraszyć złodzieja, a uruchomienie – zmusić go do ucieczki.

System alarmowy można również połączyć z monitoringiem posesji, a także z usługą ochrony zdalnej zapewnianą przez dobrą agencję ochrony. To ostatnie rozwiązanie sprawia, że posesja jest pod regularnym nadzorem pracowników ochrony. Wykonują oni „wirtualny obchód” przy pomocy monitoringu, a jeśli dojdzie do uruchomienia zabezpieczeń, na miejsce błyskawicznie jest wysyłana grupa interwencyjna. Z tej opcji warto skorzystać, zwłaszcza jeśli w garażu jest przechowywany wysokiej klasy samochód.

źródło: bramtech.com.pl