Najnowsze wiadomosci z naszej firmy

Jakie wybrać drzwi wejściowe do domu?

Jakie wybrać drzwi wejściowe do domu?

Wybór drzwi wejściowych do domu to temat rzeka, który przez lata został już szeroko opisany. Co roku pojawiają się jednak na rynku nowe rozwiązania a technologia, którą możemy znaleźć w dzisiejszych modelach, może przyprawić o zawrót głowy. Uporządkujmy więc tę wiedzę i odpowiedzmy o podstawowych czynnikach, na jakie warto zwrócić uwagę, wybierając drzwi wejściowe dla naszego domu.

 
 

Wybieramy odpowiednie drzwi dla domu – wprowadzenie

Stolarkę drzwiową dla lokalów użytkowych dzielimy na drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. Jeśli mamy konkretny pomysł na urządzenia naszego wnętrza, wiemy jakie kolory farby będą zastosowane, wtedy dobieramy drzwi wewnętrzne, aby uzupełniały całość wrażenia.

W przypadku drzwi zewnętrznych sprawa się nieco komplikuje, ponieważ stawiamy im znacznie większe wymagania. Odpowiedzmy więc na główne pytanie – jakimi wartościami należy kierować się przy wyborze drzwi wejściowych.

Eksperci są zgodni, że drzwi wejściowe mają być:

  • CIEPŁE – dzięki wysokiej jakości izolacji termicznej, ciepło nie będzie uciekać na zewnątrz a nasze rachunki za ogrzewanie, nie będą niepotrzebnie rosnąć;
  • ODPOWIEDNIO WYGŁUSZONE – hałas jest plagą dzisiejszych czasów, dlatego stolarka w postaci drzwi oraz okien powinna jak najskuteczniej chronić nas przed dźwiękami napływającymi z zewnątrz;
  • BEZPIECZNE – mój dom to moja twierdza, drzwi wejściowe stanowią pierwszą linię obrony przed nieproszonymi gośćmi. Dzięki odpowiednim środkom zabezpieczającym możemy znacznie podnieść komfort bezpieczeństwa;
  • ŁADNE – nowoczesne domy buduje się tak, aby wyróżniały się na tle okolicznych zabudowań. Nowoczesne modele możemy dopasować do naszych oczekiwań. Liczne dodatki lub szklenia pomagają stworzyć unikatową kreację.

Czy rodzaj materiału, z jakiego powstają drzwi zewnętrzne, ma znaczenie?

Na rynku dostępnych jest wiele surowców, z których wykonuje się drzwi. Każdy z materiałów ma swoje zalety i wady. Panuje również wiele mitów i sekretów, które nie dla każdego kupującego są oczywiste. Dobierając materiał dla drzwi wejściowych, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii.

  • Jak odporny jest dany materiał na uszkodzenia mechaniczne?
  • Czy wymaga regularnej konserwacji?
  • Czy zapewnia odpowiednią jakość izolacji?
  • Czy producent wymaga od nas spełnienia konkretnych warunków dla honorowania gwarancji?

Wiele modeli łączy w sobie surowce różnego typu. Drzwi wykonane ze stali powleka się foliami PVC. Często w drzwiach o słabszej konstrukcji stosuje się aluminiowe wzmocnienia ramy. Patrząc obiektywnie na każdy z powszechnie stosowanych surowców [PVC, drewno, stal, aluminium] możemy wskazać jego główne atrybuty. Drzwi wykonane z drewna charakteryzują się doskonałą izolacją termiczną i akustyczną, dzięki licznym dodatkom, frezom i ozdobnikom możemy stworzyć unikatowe dzieło. Ich minusem jest wrażliwość na uszkodzenia. Łatwo je wgnieść lub zarysować i wymagają konserwacji co roku.

Nie każdy również wie, że wielu producentów drzwi drewnianych (oraz z PVC) zastrzega w warunkach gwarancji, że drzwi muszą znajdować się pod zadaszeniem, aby nie były wystawione na działanie promieni UV, które wypaczy materiał.

Drzwi PVC są bardziej plastyczne i przy zastosowaniu odpowiednich środków izolujących również mogą oferować przyzwoitą izolację termiczną i akustyczną. Ich zaletą jest łatwość montażu. Jednak trudno je naprawić. Dla przeciwwagi drzwi stalowe są bardzo wytrzymałe, nie radzą sobie jednak z izolacją ciepła oraz są bardzo ciężkie, dlatego raczej rzadko stosuje się je w budownictwie mieszkalnym.

Drzwi zewnętrzne z aluminium – prawda i mity

Aluhaus naszą uwagę skoncentrowaliśmy na aluminium, jest to surowiec, który posiada wiele zalet. Dlatego to właśnie przy pomocy aluminium przygotowaliśmy nasze sztandarowe serie drzwi zewnętrznych Tenvis oraz Elite. Aluminium jest materiałem sztywniejszym i trwalszym niż drewno i PVC jednak lżejszym od stali. Dzięki unikatowej technologii przekładki bisolarnej, drzwi nie wymagają dodatkowego zadaszenia, lub umieszczania we wnęce. Chociaż temperatura po stronie zewnętrznej jest dużo wyższa niż od wewnątrz, drzwi nie ulegają wypaczeniu.

Co wyróżnia ciepłe drzwi?

Od 2021 roku, drzwi zewnętrzne powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U < 1,3 W/(m²•K). Jakość izolacji konkretnego modelu zależy od wielu czynników. Im grubsze jest skrzydło, tym więcej materiału izolującego można zmieścić w środku. W przypadku systemów Elite czynnikiem izolującym temperaturę jest nakładka aluminiowa o grubości 3 mm. Systemy dwunakładkowe oferują jeszcze lepszą jakość izolacji. Wnętrze skrzydła izoluje odmiana styroduru XPS.

Odpowiednio należy przygotować ościeże drzwi oraz je zaizolować. Dla wyeliminowania mostków termicznych konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie progu. Standardowo wykonuje się to za pomocą bloczków z izomuru o grubości 10 cm i uzupełnia pianką. Dzięki temu drzwi Elite mogą osiągać doskonałe parametry izolacji termicznej – współczynnik przenikalności cieplnej Ud dla całych drzwi wynosi już od 0,69 [W/m²K].

A co z wymiarami? Standardowo przepisy PPOŻ wskazują, że drzwi powinny mieć światło przejścia 90 cm oraz wysokość ok. 200 cm.

Ważnym czynnikiem dla drzwi zewnętrznych jest odpowiednie osadzenie ich w murze. W ścianie jednowarstwowej drzwi powinny być umieszczone w połowie jej grubości, w ścianie dwuwarstwowej, zaleca się je montować jak najbliżej krawędzi zewnętrznej warstwy nośnej, natomiast w ścianie trójwarstwowej – w płaszczyźnie ocieplenia. Pamiętaj, że przed złożeniem zamówienia należy ustalić kierunek otwierania się drzwi.

źródło: aluhaus.com.pl