Wiosna, która zbliża się coraz większymi krokami, zmobilizowała Cię do przeprowadzenia w domu generalnych porządków? Sprzątając poszczególne pomieszczenia, pamiętaj, że starannego wyczyszczenia wymaga też stolarka okienna i drzwiowa. Prawidłowa pielęgnacja drzwi pozwoli na ich długoletnią i bezawaryjną eksploatację. Jak powinno wyglądać mycie drzwi wewnętrznych, dopasowane do materiału, z jakiego zostały one wykonane? Podpowiadamy!
Czym czyścić drewniane drzwi?
Z drewnianymi drzwiami należy postępować bardzo ostrożnie, zatem nie jest wskazane stosowanie silnych detergentów. Do usunięcia lekkich zabrudzeń można użyć letniej wody z dodatkiem na przykład płynu do mycia naczyń albo produktu czyszczącego dobranego do rodzaju drewna. Ściereczka z mikrofibry musi być mocno odciśnięta. Zanim rozpocznie się mycie drzwi wewnętrznych drewnianych, warto przetestować wybrany środek do czyszczenia na niewielkiej powierzchni drzwi, aby upewnić się, czy nawierzchnia nie zostanie uszkodzona.Czym myć metalowe drzwi?
Również w przypadku drzwi metalowych istotne jest używanie specjalistycznych detergentów, zwłaszcza takich zawierających łagodne składniki ścierne, które nie uszkodzą stalowych powierzchni. Warto w tym celu wykorzystywać wilgotną ściereczkę, miękką szczotkę nylonową, pastę polerską z chromem, czy płyn czyszczący z kwasem fosforowym. Ponadto kluczowe znaczenie ma systematyczność – szczotkowanie, polerowanie i mycie drzwi wewnętrznych wykonanych z metalu powinno odbywać się przynajmniej dwa razy w roku, a najlepiej raz na kwartał.Czym umyć drzwi z okleiny?
Trzeba mieć świadomość, że drzwi pokryte okleiną nie lubią dużej wilgoci, dlatego myjąc skrzydła takich drzwi wewnętrznych, należy sięgnąć po lekko zamoczoną ściereczkę. Ewentualny nadmiar wody od razu usuwa się papierowym ręcznikiem, likwidując przy tym nieestetyczne zacieki i minimalizując ryzyko wystąpienia zarysowań. Do usuwania trudniejszych zabrudzeń zalecane jest wykorzystywanie detergentów, jednak nie mogą one zawierać w swoim składzie alkoholu, ponieważ mogłoby to doprowadzić do pojawienia się przebarwień.Jak usunąć ślady palców z drzwi?
Jednym z najpopularniejszych rodzajów zabrudzeń, jakie pojawiają się na elementach stolarki drzwiowej, są tłuste ślady po palcach. Bardzo często można zaobserwować je chociażby na kuchennych drzwiach, to także standard, gdy w domu mieszkają małe dzieci, które uwielbiają wszystkiego dotykać. Jak się ich pozbyć? Mycie drzwi wewnętrznych ukierunkowane na uzyskanie takiego efektu powinno sprowadzać się do: przetarcia tych punktów przekrojonym na pół surowym ziemniakiem, naniesienia na brudne miejsca pianki do golenia lub piany z mydła do rąk, czy zastosowania roztworu wody z octem.Jak czyścić matowe szyby w drzwiach?
Zastanawiasz się, jak przebiega mycie drzwi wewnętrznych, w których są matowe szyby? Najprostsza metoda to przemycie tej nawierzchni gąbką nasączoną w wodzie z płynem do mycia naczyń lub octem. Wskazane jest wykonywanie przy tym okrężnych ruchów, równomiernie po całej tafli szyby. W tym przypadku czyszczenie nie może mieć charakteru punktowego, ponieważ istnieje ryzyko, że doprowadziłoby to do wytarcia się chropowatości matu i powstania trwałej plamy.Czym myć drzwi wejściowe?
Podsumowując – poprawne mycie drzwi wewnętrznych nie jest skomplikowanym zadaniem, wystarczy zastosować się do kilku zasad. Pamiętaj, że regularne czyszczenie stolarki drzwiowej oraz pielęgnowanie drzwi za pomocą preparatów dostosowanych do rodzaju powierzchni pomaga w utrzymaniu na dłużej ich funkcjonalności oraz atrakcyjności wizualnej.źródło: bianex.pl